RAPORTZ WYŚCIGU | MotoGP Japonia 2024

Francesco Bagnaia wygrał Grand Prix Japonii 2024 przed swoim rywalem o tytuł, Jorge Martinem. Marc Márquez również stanął na podium. Zwycięzca kwalifikacji Pedro Acosta uległ wypadkowi.

Debiutant Pedro Acosta rozpoczął Grand Prix Japonii 2025 z pierwszego miejsca, swojego pierwszego pole position w MotoGP.

Zwycięzca sobotniego sprintu Bagnaia i Acosta walczyli o prowadzenie na początku, przy czym Bagnaia objął prowadzenie, a Acosta spadł na drugie miejsce. Binder jechał na trzecim miejscu. Na pierwszym okrążeniu Alex Márquez rozbił się po kontakcie z Joanem Mirem, który później również wycofał się z wyścigu.

Acosta nie zdołał wykorzystać swojego pole position, rozbijając się po raz kolejny po upadku w wyścigu sprinterskim. Choć powrócił do wyścigu, był z tyłu stawki i nie miał szans na miejsce w pierwszej 10.

Bagnaia utrzymał prowadzenie przez cały wyścig, a Jorge Martin awansował na drugie miejsce po wypadku Acosty. Binder i Marc Márquez jechali tuż za nimi. Na 20 okrążeń przed końcem Márquez wyprzedził Bindera i zajął trzecie miejsce.

Bagnaia stopniowo powiększał swoją przewagę nad Martinem, podczas gdy Márquez tracił do niego kilka sekund. Bastianini tymczasem wyprzedził Bindera i znalazł się tuż za Márquezem.

Pomimo utraty części przewagi na ostatnich okrążeniach, Bagnaia odniósł zwycięstwo w Japonii, a Martin zajął drugie miejsce i utrzymał prowadzenie w mistrzostwach. Márquez uzupełnił podium, podczas gdy Bastianini ledwo ominął podium.

Martin prowadzi teraz w mistrzostwach z przewagą 10 punktów nad Bagnaią. Następny wyścig odbędzie się w Australii.