RACE REPORT | MotoGP Japonia 2024

Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Japoniei 2024 în fața rivalului său la titlu, Jorge Martin. Marc Márquez a urcat și el pe podium. Pedro Acosta, câștigătorul calificărilor, a abandonat.

Debutantul Pedro Acosta a pornit de pe primul loc în Marele Premiu al Japoniei din 2025, primul său pole position în MotoGP.

Câștigătorul sprintului de sâmbătă, Bagnaia, și Acosta s-au luptat pentru lider încă de la început, Bagnaia preluând conducerea, iar Acosta coborând pe locul doi. Binder a fost al treilea. În primul tur, Alex Márquez a căzut după un contact cu Joan Mir, care s-a retras și el ulterior.

Acosta nu a putut profita de pole position-ul său, accidentându-se din nou după căderea din cursa de sprint. Deși a revenit în cursă, a rămas în spatele plutonului, fără nicio șansă de a termina în top 10.

Bagnaia s-a menținut în frunte pe tot parcursul cursei, Jorge Martin urcând pe locul doi după căzătura lui Acosta. Binder și Marc Márquez au urmat îndeaproape. Márquez l-a depășit pe Binder la 20 de tururi de la final și a ocupat locul al treilea.

Bagnaia și-a mărit treptat avansul față de Martin, în timp ce Márquez îl urmărea pe Martin cu câteva secunde. Între timp, Bastianini l-a depășit pe Binder și a ajuns chiar în spatele lui Márquez.

În ciuda faptului că și-a pierdut o parte din avantaj în ultimele tururi, Bagnaia a obținut victoria în Japonia, iar Martin a terminat pe locul doi și și-a păstrat poziția de lider al campionatului. Márquez a completat podiumul, în timp ce Bastianini a ratat de puțin podiumul.

Martin conduce acum campionatul cu 10 puncte în fața lui Bagnaia. Următoarea cursă va avea loc în Australia.