RACE REPORT | MotoGP Catalunya 2024

Dublul campion mondial în exercițiu Francesco Bagnaia a obținut victoria în Catalunya, reducându-i avansul liderului campionatului, Jorge Martin.

Bagnaia, pe un Ducati de uzină, l-a depășit pe liderul Martin în virajul cinci al circuitului - locul unde a căzut în ultimul tur al sprintului de sâmbătă - pentru a-și asigura a treia victorie a sezonului. Martin nu a putut răspunde, lăsându-l pe Bagnaia să câștige cu aproape două secunde și să-și reducă deficitul din campionat la 39 de puncte.

Marc Marquez a terminat al treilea în fața lui Aleix Espargaro, care și-a anunțat retragerea la finalul sezonului cu puțin timp înainte de start. Marquez, care a plecat de pe locul 14 pe grila de start, este acum al treilea în clasament, la 41 de puncte în spatele lui Martin, al cărui avans în frunte a crescut cu un punct.

Martin, care era al șaptelea pe Pramac Ducati când s-au stins luminile, l-a depășit pe Pedro Acosta (locul doi) și apoi pe Bagnai în virajul 10 pentru a prelua conducerea cu 20 de tururi înainte de final. Tânărul Acosta, care își sărbătorea cea de-a 20-a aniversare, l-a urmărit, dar a fost prins într-un derapaj în turul 11 și a terminat pe locul 20.